MS Tallinn Estonsko 2024

PROMRZLÉ PYJAVICE ZABODOVALY NA MISTROVSTVÍ SVĚTA V ZIMNÍM PLAVÁNÍ V ESTONSKU
Ve dnech 4. – 10. března 2024 se v estonském městě Tallinn v chladném Finském zálivu konal XIV.
ročník Mistrovství světa v zimním plavání organizované International Winter Swimming Association.
Českou republiku historicky již podruhé reprezentoval i českobudějovický oddíl Otužilci „Promrzlé
pyjavice“ České Budějovice, z.s.

V letošním ročníku světového šampionátu byla konkurence mnohem větší, do Tallinnu přijelo téměř
1400 plavců ze 40 zemí světa. Finanční náklady pro letošní účastníky byly také o mnoho vyšší než
v loňském roce, proto se ho z oddílu „Promrzlých pyjavic“ zúčastnily pouze 3 plavkyně: Libuše
Švrčková, Pavla Vinzensová a Markéta Čápová. Děvčata byla připravena na 12 startů. Podmínky
soutěže byly velice náročné, plavalo se v plavecké aréně, která byla vytvořena na mořské hladině.
Průměrná teplota moře v tomto období v Tallinnu se pohybuje kolem 0°C. Organizátoři každé ráno
bojovali se zamrzlou hladinou plavecké arény, rozbíjeli led a snažili se celý soutěžní prostor vyčistit od
ledové tříště. Naštěstí bylo po většinu šampionátu slunečné počasí, i když foukal ledový vítr. Teplota
vzduchu se pohybovala od -2°C do 2°C, teplota vody v plavecké aréně měla díky slunci kolem 1,5°C.
Zkušená a nejstarší plavkyně Libuše Švrčková si chladnou vodu v Tallinnu vyzkoušela již v prosinci
2022, kdy se do těchto míst vypravila na světový pohár. Byl to její již třetí světový šampionát. Libušin
první soutěžní den nedopadl šťastně, lékaři jí naměřili vysoký tlak a zakázali jí soutěžit. Další den už
naštěstí zdravotní prohlídkou prošla a to se opravdu vyplatilo! Pro svůj budějovický oddíl vybojovala
2 stříbrné medaile v kategorii žen 65 – 69 let. Zadařilo se jí na nejdelší trati 450 m a 100 m volným
způsobem. Na 50 m volným způsobem skončila o dohmat čtvrtá.
Další plavkyně Pavla Vinzensová byla na světovém šampionátu poprvé. Plavala v kategorii 45-50 let,
která byla opravdu nabitá. Pavly výkony byly vynikající, její časy byly lepší než časy mladších
medailistek. I tak skončila na trati 100 m a 450 m volným způsobem na 4. místě (vždy o pouhou
vteřinu), na trati 200 m volným způsobem doplavala pátá. Svoji chvíli slávy zažila na trati 100 m prsa a
vyplavala si svým perfektním výkonem bronzovou medaili.
Markéta Čápová byla na světovém šampionátu již potřetí a soutěžila také v kategorii 45-50 let. Na
tratích 100 m prsa a 200 m prsa doplavala sedmá, na trati 100 m volným způsobem jedenáctá.
Celkem tedy budějovické plavkyně dovezly 3 cenné medaile (0-2-1).