O nás

OTUŽILCI PROMRZLÉ PYJAVICE ČESKÉ BUDĚJOVICE

Českobudějovický spolek otužilců má v současné době 38 členů ve věku 20-80 let, sdružuje otužilce hobíky i závodní plavce. Pravidelně se spolu scházejí na svém místě na Maláku u řeky Malše. Jejich plavecká trať od schodů ke splavu měří 150 metrů, někteří si to podle nálady plavou i směrem zpět a nebojí se plavat proti proudu. Každý z plavců se řídí svou momentální pohodou a kondicí a přizpůsobí se podmínkám řeky. Někdo se vydá jen na druhý břeh řeky a zpět (ca. 40-50 metrů), do ledu si otužilci vysekávají díru a v tomto ledovém období si hoví v díře jako ve vířivce.
Věříme, že v brzké době zajistíme pro všechny naše členy v blízkosti Malše zázemí. Spolku se podařilo získat termín pro soutěž v Českém poháru zimního plavání, dne 25. března 2023 budeme pořadateli této plavecké akce na soutoku Malše a Vltavy v krásném prostředí Sokolského ostrova. Do Českých Budějovic se sjedou zimní plavci z celé republiky. Těšíme se na každého diváka!

HISTORIE PROMRZLÝCH PYJAVIC

Posvátným místem pro otužilce v Českých Budějovicích vždy býval Malý jez na řece Malši. Pod železničním mostem se příznivci studené vody scházeli již před 40 lety. Z těchto matadorů sem stále pravidelně dochází Vladimír Růžička, Jaromír Nutil (SK Pedagog ČB) a Karel Císař.

V posledním desetiletí se k nim přidali další nadšenci: Ivan Bárta, Jirka Pekhart, Honza Stehlík, Martin Hála a Lenka Petrášová jako první žena. K ní se v roce 2014 připojila ještě v zimní sezóně Pepi Mahrová, na podzim pak Markéta Čápová a Dáša Veithová. Skupinka se rozrůstala, otužilci se sladili do stejných pruhovaných retro plavek a začali si říkat Promrzlé pyjavice. Svá nedělní setkávání rozšířili na tři zánory v týdnu, pravidelně se scházejí od října do dubna, každou sezónu dovrší společnou oslavou na „doplavné“. Mezi spřátelené otužilce patří borci z Kaplice a Strakonic, kteří nás každoročně několikrát navštíví na Maláku a společně si s námi zaplavou. Mezi oblíbené akce pro otužilce i pro fanoušky z veřejnosti se zařadily vánoční a silvestrovské zánory, které se nesou ve slavnostní atmosféře. Od roku 2016 je ve spolupráci Promrzlých pyjavic a Centra Bazalka organizován benefiční zánor „Nebuďme chladní“ na podporu handicapovaných dětí.

Od roku 2016 patřilo do této neformální skupiny kolem 25 otužilců. O rok později se u Maláku objevila zimní plavkyně Václava Benešová, které se podařilo ulovit 8 otužilců na soutěže v zimním plavání. Protože Promrzlé pyjavice nebyly registrovaným spolkem, začaly v roce 2018 plavat za sportovní oddíl Fides Brno. Po odplavání dvou sezón přišel covid a různá opatření jim přerušila Český pohár v zimním plavání 2020/2021. Soutěže se po celé republice zrušily, bazény se uzavřely. Naštěstí jsou v Budějovicích dvě řeky a otužilcům nikdo nezabránil pokračovat ve své studené zálibě. Pyjavice se proplavaly další zimou a snad i díky pandemii počty nadšenců velice vzrostly. Myšlenka založení registrovaného spolku začala být častým tématem diskuse. Na jaře 2021 tato vize nabrala reálné podoby a v dubnu vznikl spolek Otužilci Promrzlé pyjavice České Budějovice. Spolek se registroval do ČSPS a závodní plavci přestoupili z Fides Brno do svého domovského oddílu. Za OPpČB začali plavat v letní sezóně 2021 soutěže v Českém poháru dálkové plavání a od října 2021 Český pohár v zimním plavání.

JAK SE STÁT ČLENEM SPOLKU?

 Přijď mezi nás a účastni se pravidelných zánorů do řeky Malše pod železničním mostem u Maláku v Českých Budějovicích. Scházíme se od října do konce dubna každé úterý a čtvrtek v zimním čase v 16:30 a každou neděli v 11:00.

 Vyplň přihlášku do spolku-odkaz ZDE.

 Vyplň souhlas se zpracováním osobních údajů-odkaz ZDE.

 O přijetí nového člena spolku rozhoduje výbor, roční členský příspěvek činí 500 Kč. Pro otužilce nad 70 let je členství zdarma. Více ve Stanovách spolku-odkaz ZDE.

Bankovní spojení: 298022666/0300

Každý člen se zaplaceným členským příspěvkem dostane pruhované triko s logem spolku.

Pokud by ses chtěl stát závodním plavcem, přečti si záložku závodní sekce.

Skupina otužilců České Budějovice Promrzlé pyjavice u řeky Malše

Přesunout se na začátek